Civil szervezet megalakulása körüli botrány kategóriában új országos csúcsot állított fel nem rég a Magyar Családtudományi Társaság. Az azóta visszavont küldetésnyilatkozat-tervezetük olyan magas labdákat adott fel, mint például az új Alaptörvényre is hajazó homofób fordulatok és a házasság előtti szűzesség igénye. A lelkesedést fokozta, hogy a MCST nem egy apró hobbicsoportnak, hanem több szálon is a kormányhoz kötődő szakmai szervezetnek tűnt. A Társaság elnöke, Balásházy Imre biofizikus adott interjút a Petőfi utcának.
Gondolta, hogy ekkora felhajtás lesz a Társaságuk körül?
Abszolút nem. Életem legnehezebb hetét élem talán. Azt hittem, hogy valami nagyon szépet és jót csinálunk. Elhatároztuk, hogy összefogjuk a családbarát erőket. Az akadémiai szférát, civil szférát meg az állami szférát, hogy csináljunk egy tudományos társaságot, amelynek számos kutató és szakértő a tagja. Olyat, mint az Eötvös Loránd Fizikai Társulat vagy a Magyar Biofizikai Társaság. A tagok a tudományos és a civil szférából jönnének, de kapcsolatot szeretnénk tartani a minisztériumokkal és a minisztériumi szakemberekkel, ők azonban nem tagok lesznek, hanem állandó meghívottak.
Alakuló gyűlésüket a Nemzeti Erőforrás Minisztérium háttérintézetében tartották, amelyen egy fideszes országgyűlési képviselő is részt vett. Kaptak bármelyik minisztériumtól vagy más állami szervtől ígéretet anyagi támogatásra?
Támogatás szóba se jött, még a gondolata se, illetve csak olyan szinten, hogy majd pályázni fogunk. Azért sem kaphattunk, mert csak most alakulunk. Az egész úgy kezdődött, hogy az egyik kollégával összedobtunk egy anyagot, letöltöttünk néhány küldetésnyilatkozatot, meg alapszabályt az internetről. Ezenkívül összevágtunk mindenféle szövegeket, amik voltak a számítógépeinken, a családról és a házasságról. Azt gondoltuk, hogy ez jó lesz kiindulási anyagnak. Ami kevésbé tetszett azt sárgával kiszíneztük a szövegben, és feltettük a saját honlapunkra, hogy a többi tagunk is lássa.
De ez tulajdonképpen olyan, mintha felrakták volna a nyilatkozatot az internetre, amiből még ki is emelték a lényeget sárgával.
Igen ez borzasztó, ezért hibáztatni csak engem lehet, mert én vagyok az MCST elnöke
Tehát akkor a Népszabadság nem tévedett a botrányt kiváltó cikkében?
Nem. Illetve igen, mert nem igaz, hogy ez a Magyar Családtudományi Társaság Alapszabálya és Küldetésnyilatkozata, bár ez volt ráírva. De az is rajta volt, hogy tervezet.
Nem először hangsúlyozzák, hogy ez egy tudományos társaság. Ön az elnök. Ért a családtudományhoz?
Hat-hét éve vezetem a Tudomány a Családért Egyesületet, mindig érdekelt ez a téma. Van úgy 600 könyvem ebben a témában, ebből elolvastam kb. százat. És nagyon sok szakemberrel beszélgettem.
Ha egy szociológusnak van 600 könyve, ami biofizikáról szól és ebből százat el is olvasott, akkor javasolná őt a Biofizikai Társaság elnökének?
Jó kérdés, mert nem vagyok se szociológus, se biológus, se orvos, nem vagyok jogász, nem vagyok pszichológus. Itt van egy kakukktojás, a feladat pedig annyira multidiszciplináris, hogy kezdetben azt gondoltuk, talán jó leszek én is elnöknek.
De hogy lesz így tudományos a társaság?
Most nem az, mert Magyarországon még nincs olyan tudomány, hogy családtudomány. Amerikában már van. Azoknak a szociológusoknak, pszichológusoknak, jogászoknak, kell ezt a tudományt itthon kialakítani, akik a társaság tagjai.
De már most is tanácsadó szervként határozzák meg magukat.
Fő célunk a család és a család körüli válság kutatása, hogy Magyarországon egyre több boldog és egészséges család legyen. Fel kell mérnünk a bajt, mert nagyon nagy bajok vannak és rá kéne jönni, hogy ezeken hogy lehet segíteni.
Mi a baj a családdal?
A fiatalok fele már nem házasodik. Akik házasodnak azoknál is nagyon kitolódik a házasodási kor, és többek között emiatt is egyre kevesebb gyerek születik. Egyre több a válás. Az élettársi kapcsolatok bizonyítottan bomlékonyabbak a házasságnál, ráadásul a nők kiszolgáltatottsága nagyobb egy élettársi kapcsolatban. Ha nincs egy biztonságos holtomiglan-holtodiglan szövetség, akkor a nő nagyobb veszélynek van kitéve.
Nem csak arról van szó, hogy mivel a válás anyagilag és jogilag is megterhelő procedúra, ezért a házastársak akkor is együtt maradnak, ha nem működik a kapcsolatuk, míg ha csak élettársak, akkor könnyebben felbomlik az aminek amúgy is vége van?
Ez is lehet, ilyen is van, de felmérések bizonyítják, hogy stabilabbak a jó házasságok, mint a jó élettársi kapcsolatok.
Egészséges család kapcsán ideákról beszél. Olyan kapcsolatokról, amelyben tökéletesen összeillő párok ideális körülmények között találkoznak egymással, felnevelik a gyermekiket és együtt maradnak örökre. Aminek egyébként a gazdasági helyzet sem kedvez.
Mi a mai körülménykehez képest elképzelhetetlen szegénységben éltünk. Az ötvenes években egy vályogház egyik szobájában volt egy béna nagymama, a mamám, a papám, három gyerek. A 4x4 méteres szobából, amiben villany sem volt, csak egy másik család szobáján keresztül tudtunk kimenni. Egy láda tetején volt az én ágyam és a nővérem ágya is. De ettől még egészséges család voltunk.
Ma sokan azért nem vállalnak gyereket, mert nem akarnak nekik ilyen életet.
Persze, a pénz is nagyon fontos. Ami az én fejemben van az csak a végcél, amitől nagyon messze vagyunk, de legalább közeledjünk.
Tesznek valamit azért, hogy akik együtt élnek megkapják ugyanazt az állami támogatást, mint a házasok?
Ezzel nem foglalkoztam, de fél éve mondta nekem egy apa, hogy ha valaki élettársi kapcsolatban él, azt el tudja könyvelni úgy, mint ha egyedül nevelné a gyermekét, és így még több támogatást is kap.
A honlapjukra felkerült dokumentum szerint értékrendjük első pontja: „A házasság - egy férfi és egy nő szabad, elkötelezett, szeretetteli, hűséges kapcsolata - érték, pozitív, követendő és megvalósítható példa. A nőnek és a férfinak ez a kapcsolata a család és a társadalom alapját képezi, amire fel kell készülni, és amit támogatni, erősíteni és segíteni kell. Az ember kétneműsége a házasságban kap igazán értelmet és célt. A házasság egyben célt és méltóságot ad az emberi életnek.” Most akkor egyetért ezzel?
Ezek alapjában szép gondolatok, de ez nem azt jelenti, hogy aki nem így él, az egészségtelenül él. Az egy férfi és egy nő kifejezésbe, az LMBT (Leszbikusok, Melegek, Biszexuálisok, és Transzneműek) Szövetség rögtön beleköthet, hogy ezt hogy képzelem, mert két ember kössön házasságot és ne egy férfi meg egy nő.
És ezzel egyet tud érteni?
Az a baj, hogy ezzel a kérdéssel se foglalkoztam. Remélem lesznek nálunk olyanok, akik ezt tudományosan fogják vizsgálni. Tudom, hogy számos országban van rá lehetőség, hogy azonos neműek házasodjanak. Nekem tetszik ez a hagyományos definíció, és a mostani törvényben is ez van. Mi azért házasodtunk össze a feleségemmel, mert minél több embernek meg akartuk mutatni, hogy szeretjük egymást. Azt akartuk, minél több vendég jöjjön az esküvőnkre, minél nagyobb legyen a csinnadratta. És az is fontos volt, hogy legyen erről papírunk. Ha elmegyek dolgozni, kérik a diplomámat. Ez a világ mindenről papírt kért, mert mindet igazolni akar. Ha jogosítvány kell, ahhoz hogy autót vezessek, akkor azzal sincs baj, ha az embernek dokumentuma van arról is, hogy elkötelezi magát, szövetséget köt. De elismerem, hogy a szöveggel lehet baj, mert a férfi és nő megszorítással kizárnak valakiket, ezt meg nem szeretnénk.
Akkor nem az lenne az elérendő cél, hogy azok a meleg párok, akik ugyanúgy szeretik egymást, mint Ön és a felesége, Magyarországon is megköthessenek egy ugyanolyan szövetséget, amit Önök is megköthettek?
Nem foglalkoztam vele. De valami oka van, hogy Magyarországon a törvény sem állt mellé. Ebben a kérdésben fontos lehet a vallás is; a zsidó-keresztény kultúrában a házasság nagyon fontos, és én azt hiszem, hogy ezek a vallások csak egy férfi és egy nő kapcsolatát fogadják el házasságnak, ezzel is érdemes lehet foglalkozni, de ezt szociológiai szempontból is vizsgálni kell és ha a tudományos kutatások ennek ellentmondanak, akkor az természetesen felette áll az ideológiáknak.
Egyébként támogatná, hogy a melegek összeházasodhassanak?
Sose foglalkoztam ezzel. Nem tudok érveket.
Nincs véleménye?
Nincs. Akkor szeretek véleményt mondani, ha valamit átgondoltam.
El tudja képzelni, hogy miután fogalakozott ezzel a témával azért fog lobbizni, hogy a melegek összeházasodhassanak?
Benne van a pakliban.
Egyébként van ennek a témának szakértője a társaságon belül?
Olyan van, aki tanulmányt írt ebből a témából, kettő is, de nem merek neveket mondani a mizéria miatt. A múlt héten még elmondtam volna.
„A család a társadalom legkisebb és legfontosabb egysége, amely az egész társadalmunk jövőjének biztosítéka. […]”
Ha csak ennyit mondunk, akkor ebbe lehet, hogy bele tudnék kötni, mert nem tudom, hogy pl. egy pár miért nem lehet a legkisebb egység. Vagy az ember.
És azzal egyetért, hogy egy család akkor egészséges, ha egy férfi és egy nő házasságán alapul?
Az még nem biztosíték arra, hogy egészséges lesz egy család.
És házasság nélkül is lehet egészséges egy család?
Lehet.
Azt írják: „Az erkölcsi értelemben definiált egészséges család, az egy férfi és egy nő házasságán alapuló szeretetközösség, amelynek tagjai a feleség, a férj és az esetleges gyermekeik, beleértve a fogadott és mostoha gyermekeket is. A házasságon kívül született gyermek és szülei is családot alkotnak, azonban az ilyen családok létrejötte elsősorban a közvetlen részvevők számára nagy teher, az ember méltósága és értéke miatt sem a szüleik sem a gyermek nem ezt érdemlik.” Miért teher ez nekik?
Ez egy szerencsétlen mondat, de ugye pontosan azért emeltük ki őket, mert eleve problémásnak találtuk.
A harmadik pontban azt írják, hogy „az emberi életet a fogantatástól tisztelni kell”, következik ebből, hogy egy nőnek nincs jogában elvetetni a magzatát?
Ebben ez nincs benne. Ezt ha jól emlékszem az Alaptörvényből vágtuk ki, és az sem tiltja az abortuszt. Más az amit a törvény tilt, meg amit ajánl. Nem tiltja a törvény az abortuszt, de nyilván nem is javasolja.
Ön szerint az abortusz mostani szabályozása megfelelő?
Szerintem nem ez a fontos. Ha fel tudnánk kutatni azokat az okokat, amelyek az abortuszhoz vezetnek, azzal sokkal többet lehetne tenni azért, hogy kevesebb abortusz legyen. Czeizel Endre még 1990-ben azt mondta: ha családi életre nevelés lenne az iskolában, akkor 90%-kal csökkenne az abortuszok száma. Nekem ez tetszik, és nem az hogy tiltsuk az abortuszt.
90%-kal?
90 vagy 70. Ez mindegy is. Ha csak 50%-kal, már az is jó.
„Etikai, szociológiai, pszichológiai és egészségügyi érvek alapján a házasság előtti szexuális élet és az élettársi kapcsolat helyett a házasságot kell ajánlani, mint megvalósítandó célt.”
Ez a mondat van a honlapokon mindenhol. Ez borzasztó! Borzasztó…
Olyan mintha szégyellné magát emiatt a mondat miatt.
Nem. Szétválasztanám a mai világot egy ideális társadalomtól. Ez a gondolat szerintem szép. Ha valakinek sikerül egyetlen ideális párt találnia és vele élnie, hát az mesebeli.
De egészségesebb is?
A brit Economist írta, hogy jobbak azok a házasságok, egészségesebbek, több a gyerek, ahol vártak a szexszel. Vannak vallási közösségek is, ahol várnak, és ezeknél egy százalék a válás aránya. Például találkoztam egy lánnyal Amerikában, aki egy ortodox zsidó családnál volt babysitter, és ő mesélte nekem, hogy mennyire boldogok, pedig náluk elképzelhetetlen, hogy nem szűzen házasodnak.
De az „ilyenről is hallottam”, meg a „tudományosan bizonyítható, hogy jobban működik”, két teljesen különböző dolog.
Vannak olyan tanulmányok, amelyek azt állítják, hogy jobban megismeri a pár magát, hogy ha nem kezdenek rögtön nemi kapcsolatot.
De a nemi kapcsolat nem a megismerés része?
Azt mondják, hogy jelentős mértékben elmarad a lelki és szellemi megismerés, hogyha hamar elkezdik a testi kapcsolatot.
És meggyőzték ezek az érvek?
Ezt szeretnénk kutatni többek között. Szerintem fontos, hogy az egyes nemi viselkedési normáknak mi a rövid, közép és hosszú távú hatása. Ezeket a viselkedési normákat kategorizálni kell. Van aki mindenkivel lefekszik; van aki csak akkor, ha szerelemes; van aki vár, amíg megtalálja az igazit; van aki csak házasság után kezd nemi kapcsolatot. Felméréseket kéne készíteni, hogy ezek a kategóriák milyen testi, lelki hatásokkal járnak, mennyi lesz a gyerek egyiknél, másiknál, melyik mennyire stabil. Ez engem érdekel.
Akkor ezek szerint, ha a lecsendesedik a botrány, ami a Társaság körül kialakult, akkor visszavonulnak tanulmányokat és felméréseket készíteni?
Nem tudom, mert ez a botrány teljesen megzavart minket. Most túl sokat kell ezzel foglalkoznom.
Az utolsó 100 komment: