Már az év legelején mozgalmasan indult a tüntetési szezon, és a műfaj szerelmeseinek nincs miért aggódniuk, tavasszal további nagyobb megmozdulások várhatóak. De nem olyan kiélezettek, mint amilyenekre sokan számítottak. A nagy létszámú - bár szokás szerint irreálisan túlbecsült - kormánypárti tüntetést követően úgy tűnt, hogy március 15-én a ciklus mérkőzése jöhet össze az ellenzéki civil mozgalmak és kormányerők tömegei között. Az eddigi legnagyobb ellenzéki tüntetéseket szervező Milla azonban nem irányítja Budapestre vidéki híveit, a Szolidaritás pedig szokatlan időpontválasztásával tett váratlanul nagy szívességet a kormánypártoknak.
Március 15. hagyományosan az ellenzéki tömegrendezvények ideje, idén azonban a kormánypárt is nagy erőfitogtatást lebegtetett be. Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke már az év elején nagyobb demonstráció lehetőségéről beszélt, melyhez lendületet adhat a kormányközeli holdudvar által összehívott Békemenet sikere is. A kormányhívek összetrombitálásával nem csak a várhatóan jelentős ellenzéki megmozdulások ellenpontozhatóak, hanem elkerülhető a tavalyihoz hasonló kínos helyzet is, amikor a miniszterelnököt fizetett statiszták tapsolták a Nemzeti Múzeum lépcsőin.
Egyelőre azonban nem dőlt el, hogy pontosan milyen rendezvényben gondolkodik a Fidesz. A párt sajtóirodájának tájékoztatása szerint a részleteket csak február második felében döntik el. Jelenleg még azt se lehet tudni, hogy magát a rendezvényt a Fidesz vagy a kormány hirdeti meg.
Konkrétabb tervekkel rendelkeznek az ismertebb civil mozgalmak, ezek viszont mintha épp egymás ellen hatnának. A Szolidaritás mindenkire rálicitálva, március 10-re jelentett be demonstrációt a Kossuth térre. Székely Tamás társelnök a Petőfi utca kérdésére elmondta, hogy nem megosztani kívánták az ellenzéki oldalt, a korábbi időpontot azért választották, mert tüntetni akarnak, és azt nem szeretnék összekötni egy nemzeti ünneppel. Székely további okként említette még, hogy a négynapos hétvégén általában kiürül a főváros, így kevesebb emberre számíthatnának 15-én. A most meghirdetett demonstrációjukra viszont több tízezer embert várnak, ugyanakkor nem akarnak számháborúzni a többi párttal és civil mozgalommal.
A tavalyi év legnagyobb ellenzéki tüntetéseit megszervező Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook csoport viszont a 15-i dátum és a lassan hagyományosnak mondható helyszín, a Szabad sajtó útja mellett is kitart. Ennek kapcsán azonban elképzelhető, hogy Tarlós István főpolgármesterrel fognak konfrontálódni, hiszen az Erzsébet híd egyike azon helyszíneknek, melyeket a főváros és a kormány közös erővel előre lefoglalt. A Milla eredetileg a Szabad sajtó útjára és az Erzsébet hídra jelentette volna be tüntetését, ezért is keringhettek olyan hírek a sajtóban, hogy elvesztették a rendezvényük helyszínét. Jelenleg úgy fest a helyzet, hogy a Szabad sajtó útján szabadon demonstrálhatnak, azt pedig, hogy Tarlós mit tervez az Erzsébet hídra, még senki sem tudja. Közben a Milla hosszabb távra is tervez: válaszként arra, hogy a kormány 2014-ig foglalt le minden nagyobb teret a nemzeti ünnepekre, ők száz évre előre jelentették be március 15-i és október 23-i helyszínnek a Szabad sajtó útját, amit a rendőrség tudomásul is vett.
Úgy tűnik, hogy a Milla sem akar belemenni a kinek_van_nagyobb meccsbe. A vidéki szimpatizánsok fővárosba utazása helyett inkább azt szeretnék, ha minél több vidéki városban lenne demonstrációjuk, "ha a helyi aktív polgárok állnának ki saját maguk és mások jogaiért". A budapesti tüntetésen várhatóan felszólalnak a héten a szavazást elindító alternatív köztársasági elnök projekt nyertesei, valamint átadjak az Eötvös Károly Intézet által alapított Rák Bende-díjat azoknak, akik a legtöbbet tették a demokratikus jogállamiság lebontásáért - mondta el a demonstrációt bejelentő Juhász Péter.
Az önmagukkal és egymással amúgy is intenzíven vívódó ellenzéki pártoknak komoly dilemmát jelenthet, hogy önálló demonstrációt szervezzenek vagy híveiket valamelyik civil mozgalom tüntetésére irányítsák. A fővárosi területfoglalások elleni tiltakozás kapcsán az LMP már jelezte, hogy a Hősök terén szeretett volna megemlékezést tartani. Úgy tudjuk, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióban is sokan szeretnék "végre az utcán is megmutatni" a pártot, ahogy nyilvánvalóan lépéskényszerben van az MSZP és a - többi párttal és a civilekkel egyaránt összeegyeztethetetlen - Jobbik is. Döntés még egyik pártban sem született.
A március 15-i tüntetéstérkép végleges kirajzolódásáig nagyívű helyezkedési és taktikai folyamatokra számíthatunk. Akik azonban nem bírnak addig várni, és lábukban van a tüntethetnék, csatlakozhatnak a Dörner György kinevezése ellen tiltakozó antifasiszta vagy a tiltakozás ellen tiltakozó magyar gárdás demonstrációhoz ma délután, esetleg a felsőoktatási törvény ellen a Hallgatói Hálózat által szervezett diáktüntetéshez február 15-én.