Kegyeleti urnacsempészéssel bolondított szoborállítási-rombolási hullámon érkezett idén a meterológiai nyár. Szobrot kapott a XX. századi magyar történelem két meghatározó szereplője: a faji alapú diszkriminációt törvényerőre emelő, több százezer magyar legyilkolásához asszisztáló és további kétszázezer magyar hősi haláláért felelős kormányzó, valamint a teljhatalmát megszállók tankjain megszerző, százakat legyilkoló, ezreket bebörtönző, tizenezreket internáló első titkár. A rombolós versenyzők közben lecsaptak annak a Raul Wallenbergnek a szobrára is, aki a kormányzó uralma alatt üldözötteket mentett, és akit aztán az elsőtitkárt irányító idegen hatalom ölt meg. Szeretnénk mi is részt venni a modern magyar közélet újabb országos rekord-kísérletében. Ezúton keressük azokat a XX. századi, nemezetközi szinten is híres magyarokat, akiknek még sehol nem áll szobra, és ha állna, akkor a legjobb eséllyel vészelné át rombolás nélkül a következő éveket. Szavazzon, és kommentben javasoljon további jelölteket!
Cicciolina
Nem kérdés, hogy ha van valaki, akit az életműve köztéri szoborra predesztinál, akkor az Stalter Ilona Husika. A magyar szocialista belügy igazolt prostituáltjaként startolva világra szóló karriert befutni már önmagában is emlékezetes alakítás. De az igazi poén már az emigrációban következett. Melyik akcionista művész tudta pontosabban kifejezni a demokratikus népképviselet kritikáját, mint az olasz országgyűlésben képviselő és azzal párhuzamosan pornófilmező Cicciolina? Nyomjon egy szavazatot rá, ha úgy érzi, hogy méltán lehetünk büszkék a hatalmas csöcsökkel kifejezett közéleti igazságokra, és aztán puszika!
Houdini, esetleg Uri Geller
Az ne állítson szobrot Houdininek vagy Uri Gellernek, aki az általános iskolában egyszer sem próbált dörzsöléssel kanalat hajlítani. Mindenképpen a szoborállítás mellett szól, hogy a varázslók származása alapján elképzelhető disznócsontos támadások önmagukban is a nagy illuzió részei lehetnének. „Nem fáj az fiam, csak úgy érzed mintha fájna” - mondta állítólag Houdini, miután seggbe rúgott egy festékszóróval közeledő garázdát. Róla meg személyesen G.B. Shaw nyilatkozta annak idején, hogy "a legtöbbet emlegetett nevek a világon: Jézus, Sherlock Holmes és Houdini". Uri Geller pedig eleve olyan hangon szólal meg, hogy attól rögtön el vagyunk varázsolva. Aki szereti az illuziókat, és Gyurcsók Józseffel szemben a hiteles alternatívát választaná, az szavazzon a magyar származású csodatevőkre!
Esteé Lauder
Az országban, ahol a már méltatott Cicciolina a jin, ott Esteé Lauder a jang. Önmagában szobor-esélyes az, akinek a személynevéből világmárka jön létre, és főleg, ha azt mondja, hogy „A legszebb arc a világon? Az Öné.” Mennyire büszkék lehetnénk, ha a Ferrari, a Benetton, a Toyota vagy a Mars-szelet névadó tulajdonosai magyarok lennének? Ha bírja a drága arckrémekkel kikent hedonizmust, vagy csak úgy érzi, hogy szépen karbantartott emberek nélkül valójában nem léphetünk túl a Kádár-korszakon, akkor szavazatával tisztelegjen a kozmetika 95 évet megélt egykori nagyasszonya előtt!
Puhl Sándor
Hogyan festenénk le vajon a képet, amit az összefogó nemzet kurucos lelkének leglegmélyére tekíntve láthatunk? Egy csikóbőrös kulacs és egy futball labda csendéletével nem járhatunk nagyon messze az igazságtól. És ki tudná a nemzet-karaktert hitelesebben képviselni, mint Puhl Sándor? Kicsit mindannyian ott voltunk a '94-es világbajnoki döntőben, és arról legfeljebb közismert balsorsunk tehet, hogy pont ez az egyetlen döntő lett 0-0. Aki úgy érzi, hogy a négy egymást követő évben is a világ legjobbjának választott spori még az eddigi elismeréseknél is többet érdemel, az nyomjon neki egy erős szavazatot.
Polgár Judit Újabb sportember és egyben újabb női jelölt. Polgár Judit karrierje valójában egy emberkísérlet eredménye: édesapja azt próbálta bebizonyítani, hogy a legsportosabb észjátékban a nők ugyanolyan eredményeket érhetnek el, mint a férfiak. Szerencséjére három lánya született, és a kísérlet fényes sikerrel zárult. Az eredetileg megcélzott férfi világbajnoki cím ugyan egyikőjüknek sem jött össze, de Judit, a legfiatalabb nővér egy időben a férfi mezőny legszűkebb élmezőnyébe tartozott. A női világranglistát huszonhárom éve megszakítás nélkül vezeti, nővéreivel kétszer is megnyerték Magyarországnak a női sakkolimpiai aranyat, és tagja volt az ezüstérmes férfi csapatnak is. Aki Polgár Juditra szavaz, az a nemek közötti szakadékokon is átívelő együttműködésre adja a voksát, de az is rászavazhat, akiknek nincsen a kisujjában a király-indiai védelem, viszont bírja a különlegesen okos embereket. Rubik Ernő Könnyen lehet, hogy Rubik Ernő nevét a világon mindenhol jobban ismerik, mint Magyarországon, az egyetlen helyen, ahol nem róla nevezték el a bűvöskockát. Rubik akkor gondolt igazán eredetit, amikor még az ugróiskola tűnt a legösszetettebb játéknak, és olyat hozott létre, aminek a Tetris már csak könnyed utánérzése. Ha mindig szerette volna kirakni a bűvöskockát, de soha nem jött össze, akkor már csak szerénységből is kötelessége Rubikra szavazni. Charles Simonyi Ki ne gondolt volna arra gyerekkorában, hogy egyszer űrhajós lesz? Ehhez a jelenlegi körülmények között egy magyarnak annyi magánpénzre van szüksége, amennyit csak a word és az excel lefejlesztésével lehet megkeresni. Simonyi nemzeti nagyságát mutatja, hogy az objektumorientált programozásban ő fejlesztette ki a magyar jelölésnek nevezett eljárást, bármit is jelentsen ez az egész. Tegye félre az összes anyázást, amit word-használóként valaha elkövetett, gondoljon a kegyetlen tintapatronos tollakra, és ha ön nem Farkas Bertalan, akkor nyugodt szívvel szavazzon Simonyi Károlyra. Kövesd a Petőfi utcát a facebookon is!