Bár a Fidesz vezető politikusai pár évvel ezelőtt még szerették volna, hogy a kormány tagjai anyagi felelősséget is vállaljanak a költségvetési hiányért, a parlamenti többség birtokosaként mégsem élnek a lehetőséggel, hogy saját magukra vonatkozóan megvalósítsák egykori tervüket. Viszont legalább nem is válaszolnak arra a kérdésre, hogy fenntartják-e korábbi javaslatukat. Új, országos kezdeményezésünkben támogassa a miniszterelnök szóvivőjét és a hivatalát vezető államtitkárt, hogy válaszoljanak a Petőfi utca kérdésére! Nemzeti Viszont Konzultáció I.
A 2006-ban önálló képviselői indítványt terjesztett be többek között Szijjártó Péter és Varga Mihály. Az akkor még ellenzéki képviselők javaslata szerint a kormány tagjait anyagi felelősség terhelte volna a költségvetési törvényben meghatározott kormányzati szektor hiányának túllépéséért. Az elképzelés csúcshivatalnokokhoz méltóan szigorú szabályokat állított volna fel, a tervezett költségvetést 1,5 százalékponttal meghaladó hiányt a szektor miniszterének hat havi fizetése bánta volna.
Szíjjártó és Varga indoklása szerint: "A felelőtlen kormányzati gazdálkodási gyakorlat kedvezőtlenül befolyásolja a gazdasági folyamatokat. Magasan tartja az adókat és a járulékokat, elszívja a forrásokat a gazdaság szereplői elől, hátráltatja, és egyben drágítja a fejlesztéseket, rontja az ország versenyképességét. A hiteltelen költségvetési politika drágábbá teszi az ország rövid és hosszú távú finanszírozását. Mindezek a súlyos következmények azt indokolják, hogy a kormány a költségvetési korlát megsértése miatt anyagi felelősséget is vállaljon."
Varga Mihály egy a Fidesz honlapján még ma is elérhető 2006-os interjúban arról beszélt, hogy egy ilyen módosítás alkalmas lehet a szolidaritás megteremtésére a képviselők és az állampolgárok között. A Fidesz-frakció többször is megpróbálta a parlament napirendjére tűzni az indítványt, de minden alkalommal megbukott az akkori kormánytöbbségen.
Hasonló ötlet merült fel egyébként tavaly Szlovákiában is, ahol Radovicá, az akkori miniszterelnök vetette fel, hogy a politikusok és közhivatalnokok a döntéseikért teljes vagyonukkal vállalják a felelősséget. A kormányfő nem tudta keresztülvinni javaslatát a parlamenten, az idei kormányváltással pedig a kezdeményezés lehetősége is kikerült a kezéből.
Magyarországon azonban éppen ellenkező folyamatok zajlottak, és az egykori ellenzéki kezdeményezők kerültek azóta nyerő pozícióba. Logikus fejleménynek tűnne, hogy a 2010 óta szupertöbbséggel kormányzó Fidesz simán megteremti a „képviselők és az állampolgárok közti szolidaritást”.
A Petőfi utca szerette volna megtudni Szíjjártó Pétertől és/vagy Varga Mihálytól, hogy fenntartják-e egykori javaslatukat; ha nem, akkor miért nem; ha igen, akkor mikor várható az ügyben konkrét javaslat? A kérdésünket először január 12-én küldtük el a miniszterelnöki hivatalban dolgozó szóvivő és államtitkár sajtóügyeit történetesen közösen intéző titkárságnak. A hivatalt azóta számos alkalommal kerestük telefonon és levélben, és minden esetben gyors választ ígértek.
Általános szabályként a legkreténebb dolgok közé soroljuk, amikor egy cikk arról számol be, hogy az újságíró hogyan nem tudott információt szerezni. Nemzeti Viszont Konzultáció sorozatunkban azért vállaljuk be ezt mégis, mert szeretnénk az olvasók segítségét kérni a válaszok megszerzésében. Azt reméljük, hogy az érthetően elfoglalt állami csúcsvezetők munkáját is segítheti, ha érzik a fontosságát annak, hogy olyan közérdekű ügyek megválaszolására szakítsanak időt, amire sokan szeretnének választ kapni.
Arra kérjük ezért az olvasót, hogy ha szeretne választ kapni Szíjjártó Pétertől, esetleg Varga Mihálytól, akkor a like gomb megnyomásával ajánlja ezt a cikket! (Nem szeretnénk sportszerűtlen eszközökkel élni, ezért aki nem kíván rajtunk keresztül kopogtatni Szíjjártóéknál, az most ne like-oljon, akkor se, ha egyébként tetszik neki a cikk.)